VMWareVmware Workstationمجازی سازی

آموزش ساخت ماشین مجازی در VMware Workstation

برای اینکه بتوانید در برنامه VMware workstation  یک ماشین مجازی راه اندازی کنید تا یک سیستم عامل درون آن نصب کنید کافیست به منوی File  بروید و گزینه ی New Virtual Machine را کلیک کنید یا با استفاده از کلیک ترکیبی CTRL + N را فشار دهید.

مرحله ۱
در این پنجره بر روی گزینه Custom  کلیک کنید، فرق گزینه ی Typical با Custom در این می باشد که گزینه ی Custom انتخابات بیشتری در نحوه ایجاد یک ماشین مجازی می دهد مانند: نوع Firmware ، انتخاب تعداد Processors و تعداد هسته ی آن را میتوانید مشخص کنید.

1

مرحله ۲
در این قسمت بهتر است همان گزینه اول را انتخاب کنید تا تمام نرم افزار های جدید را بتوان روی این ماشین مجازی اجرا کرد، مثلا ویندوز سرور ۲۰۱۲ را نمیتواند روی VMware 8 اجرا کنید.

2

مرحله ۳
در این مرحله باید سیستم عاملی را که میخواهید  نصب کنید را معرفی کنید ممکن است شما CD آن را در اختیار داشته باشید یا اینکه فایل ISO آن را داشته باشید(یادتون باشه اگه فایل ISO را در اختیار داشته باشید با سرعت خیلی بیشتر میتوانید سیستم عامل خود را نصب کنید)
اگر میخواهید با CD که در اختیار دارید سیستم خود را نصب کنید کافیست CD  را درون دستگاه خود قرار دهید و گزینه ی اول را انتخاب کنید
اما اگر میخواهید با سرعت بیشتری اقدام به نصب سیستم عامل خود کنید کافیست گزینه دوم را انتخاب کنید و بر روی دکمه ی  Browse  کلیک کنید و فایل  ISO خود را  معرفی کنید .
گزینه ی سوم I will install the operation system later  را اگر انتخاب کنید  یعنی اینکه فعلا قصد معرفی سیستم خود را به برنامه ندارید و بعدا میخواهید معرفی کنید.

3

مرحله ۴
در این پنجره باید نوع سیستم عاملی را که میخواهید نصب کنید را به برنامه معرفی کنید ( یعنی اگر شما میخواهید سیستم عامل ویندوز ۱۰  را نصب کنید باید در ابتدا انتخاب کنید سیستم عامل شما از چه خانواده ای از سیستم عامل ها میباشد و بعد در لیست کشویی خود نوع سیستمی که میخواهید نصب را معرفی کنید من خودم در این سناریو میخواهم ویندوز ۱۰ را نصب کنم چون ویندوز ۱۰ زیر مجموعه Microsoft Windows  هستش  پس گزینه ی Microsoft Windows  را انتخاب و از لیست کشویی Version ویندوز ۱۰  را انتخاب میکنم.
این گزینه در واقع راهنمایی است برای مراحل بعدی مثلا در صورت انتخاب ویندوز ۱۰ بصورت پیش فرض ۲GB حافظه، ۶۰GB  فضا و یک پردازنده برای شما انتخاب خواهد شد که البته باز هم قابل تغییر است.
[highlight bgcolor=”#bfd6fc”]نکته: ممکن است شما با این پنجره مواجه نشوید در صورتی با این پنجره مواجه می شوید که VMware workstation نتواند سیستم عامل شما را تشخیص دهد و باید خودتان بصورت دستی سیستم عامل خود را معرفی کنید.[/highlight]

4

مرحله ۵
در این مرحله باید در کادر Virtual machine name یک نام برای سیستم عامل خود انتخاب کنید.
در کادر  Location مسیری که میخواهید سیستم مجازی خود را نصب کنید را انتخاب کنید ( بهتر از یک درایوی را انتخاب کنید که بعد از تعویض ویندوز بتوان هم از سیستم مجازی استفاده کرد یا اینکه خواستید وینندوز خود را عوض کنید دردسر انتقال ماشین مجازی را دیگر نداشته باشید) اگر خواستید مسیر را عوض کنید کافیه بر روی دکه ی Brows کلیک کنید و مسیر جدید را انتخاب کنید.

5

مرحله ۶
در قسمت Number of processors  تعداد CPU سیستم اصلی خود را  مشخص کنید.
و در قسمت Number of cores per processor  تعداد هسته های CPU  خود را مشخص می کنید.

6

مرحله ۷
در این قسمت هم باید اندازه رم سیستم خود را انتخاب کنید در کارد رم مورد نظر خود را وارد کنید یا بر روی محور کلیک کنید، یادتون باشه فقط مقدار رم انتخابی شما در مجموع نباید از رم سیستم اصلی شما بیشتر باشد( فرض کنید رم سیستم اصلی شما ۸GB  می باشد و شما میخواهید دو عدد ماشین مجازی بسازید و به هرکدام ۴GB رم اختصاص دهید در حالی که این عمل غیر ممکن است و شما با اخطار مواجه خواهید شد.)
اگر توجه کنید سه مربع زرد، سبز، آبی وجود دارد که می توانید با انتخاب هر کدام از آن ها مقدار حافظه مورد نیاز سیستم را مشخص کنید. که در اینجا رنگ زرد کمترین رم را اختصاص خواهد داد و رنگ سبز رم متعادل را انتخاب می کنید که توصیه خود برنامه هم رنگ سبز می باشد و در آخر رنگ آبی بیشترین رمی را که می تواند را اختصاص می دهد.
در آخر اینکه هرچه مقدار رم انتخابی شما بیشتر باشد سرعت کار سیستم مجازی شما هم به همان ترتیب بیشتر می باشد.

7

مرحله ۸
در این مرحله هم برای ارتباط کارت شبکه با شبکه های مختلف وجود دارد، اگر گزینه اول را انتخاب کنید می توانید با کارت شبکه اصلی سیستم خود در ارتباط باشد، گزینه دوم به صورت کارت شبکه مجازی به شبکه متصل می شود، گزینه سوم هم برای ارتباط داخلی شبکه خود سیستم عامل به شبکه متصل نمی شود گزینه آخر هم یعنی کارت شبکه را وصل نمی کند

8

مرحله ۹
انتخاب کنترلر دیسک گزینه پیش رو است. اگر از سیستم عامل های بروز استفاده می کنید انتخاب LSI Logic SAS را انتخاب کنید.

9

مرحله ۱۰
در این قسمت نوع ارتباط هارد دیسک مجازی را انتخاب کنید، گزینه SCSI سرعت و کارایی بیشتری دارد و توصیه می شود، اما در صورتی که سیستم عامل شما از آن پشتیبانی نمی کند از SATA یا IDE استفاده کنید، برای مثال سیستم عامل MS-DOS تنها از رابط IDE پشتیبانی خواهد کرد.

10

مرحله ۱۱
در این مرحله سه گزینه وجود دارد که با انتخاب گزینه اول می توانید یک هارد دیسک مجازی جدید ایجاد کنید، در قسمت دوم می توانید هارد دیسکی را که قبلا ایجاد کرده اید به ماشین معرفی کنید و گزینه آخر هم استفاده مستقیم از هارد دیسک اصلی سیستم می باشد.

11

مرحله ۱۲
در قسمت Maximum  میتوانید مقدار حافظه ذخیره سازی که اختصاص دهید را مشخص کنید.
اگر تیک گزینه Allocate   را فعال کنید یعنی اینکه کل فضایی را که اختصاص داده اید را اشغال می کند ( فرض کنید شما ۲۰GB  فضا ذخیره سازی اختصاص می دهید اگر Allocate را فعال کنید کل فضای انتخابی را پر در نظر می گیرد و دیگر به سیستم عامل اجازه نمیدهد در  این مکان انتخابی چیزی ذخیره کند اما با انتخاب این گزینه کارایی سیستم بهبود می بخشد چون فایل های ماشین مجازی بصورت پشت هم قرار می گیرد)
دو گزینه آخر هم برای مشخص کردن ذخیره اطلاعات در یک فایل تکی یا چند فایل می باشد.
گزینه Store virtual disk as single file  کل هارد دیسک مجازی را در یک فایل VMDK ذخیره خواهد کرد و راندمان دیسک مجازی بالا خواهد برد.
گزینه Split virtual disk into multiple files فایل VMDK را به تکه های تقریبا ۲GB تقسیم بندی می کند این باعث خواهد شد تا جابجایی فایل ها ساده تر صورت پذیرد.

12

مرحله ۱۳
در این قسمت مشخص می کنید که فایل VMDK در کجا ذخیره شود، دقت کنید می توانید پوشه ای غیر از محل ذخیره شدن فایل VMX ماشین مجازی را انتخاب کنید، توصیه می شود که ترجیحا در همان پوشه فایل را بسازید تا در زمان نیاز راحت تر فایل ها را بیابید.

13

مرحله ۱۴
در این مرحله گزارشی از اطلاعاتی را که د ر مراحل قبل وارد کردیم را نمایش می دهد.
و در آخر بر روی دکمه ی Finish کلیک کنید تا پروسه ساخت ماشین مجازی انجام شود.

 14

۳.۷ ۳ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوشته های مشابه

اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا

جدیدترین مطالب در تلگرام
TechTik@