خاموش کننده آتش الکتریکی یا Electric Fire Extinguisher

0

خاموش کننده آتشِ الکتریکی یا Electric Fire Extinguisher ، سیم نازکی است که با تولید میدان های الکتریکی به سمت دود ناشی از آتش ، می تواند باعث خاموشی آن شود.

Ludovico Cademartiri ، شیمیدان از دانشگاه هاروارد این کشف خود را در کنفرانس سال 2011 جامعه شیمیدان های آمریکایی نشان داد. دانشمندان سال های زیادی می دانستند ، که الکتریسیته ممکن است بتواند با آتش مبارزه کند. اما همه تلاش ها از جریان DC برای این کار استفاده می کردند ، که محدوده اثر آن بسیار کوچک بود. کشف Cademartiri از جریان AC برای چند برابر کردن اثر آن استفاده کرد.

MSA Zero 2000 electric fire extinguisher

این سیم وقتی به آمپلی فایر 600 واتی متصل می گردد ، می تواند شعله های آتش را تا بیست اینچ به عقب براند. اگر ولتاژ را افزایش دهید ، اثر آن بیش تر خواهد شد.

با توجه به گفته های Cademartiri میدان های الکتریکی با ذرات باردار درون شعله های آتش ( الکترون ، یون و ذره های دوده ) فعل و انفعال دارند و این فعل و انفعالاتِ میدان های الکتریکی می توانند باعث حرکت گاز در شعله های آتش شوند. این مکانیزمِ فرونشانی ، شعله های آتش را از منبع سوخت دور نگه می دارد ، در نتیجه آتش را به عقب رانده می شود.

Zero 360 electric fire extinguisher

این تکنولوژی پتانسیل بسیار خوبی را جهت استفاده در دیتاسنتر ها دارد. مکانی که آتش فاجعه به بار می آورد و آب دشمن بزرگی محسوب می شود.

فیلم کنفرانس مذکور ، که در سال 2011 بوده است از لینک زیر قابل مشاهده است.

http://www.ustream.tv/recorded/13606208

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.