مقدمه ای بر مفاهیم سیستم های ذخیره سازی ۳PAR – بخش دوم

4

در مقاله قبل از این سری آموزشی توضیح دادیم که چگونه مفهوم Chunklet ها در استوریج های ۳PAR تغییر پیدا کرد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که استفاده از این ساختار نوین RAID را دست خوش چه نوع تغییراتی می کند؟

۳PAR RAID

به تصویر زیر دقت نمایید.

۳PAR 2 - 1

در دیاگرام بالا ، ۳ عدد دیسک فیزیکی که در هر کدام ۴ چانکلت وجود دارد نمایش داده شده است. رنگ هر چانکلت مشخص کننده این موضوع است که مربوط به آرایه یا RAID متفاوتی است. اما همه RAID های موجود در این تصویر از آرایش ۱+۲ بهره می برند. یعنی دو چانکلت برای DATA و یک Chunklet به منظور Parity. در دنیای واقعی تعداد بسیار بیشتری از این چانکلت ها در هر دیسک دستگاه ۳PAR وجود دارد که متعلق به RAID های گوناگون هستند. برای مثال یک دیسک ۴۵۰ گیگابایتی می تواند تا ۴۵۰ چانکلت را در خود جا دهد.

بنابراین به طور خلاصه مشاهده می گردد که شما از لحاظ تئوری می توانید بر روی ۳ دیسک ۴۵۰ گیگابایتی  با این معماری جدید  چیزی در حدود ۴۵۰ عدد RAID با آرایش ۱+۲ داشته باشید!

با نگاهی به تصویر زیر مشاهده می نمایید که این موضوع تنها محدود  به یک نوع آرایش و یک سطح از RAID نیست.

در این دیاگرام چانکلت های آبی و نارنجی رنگ اعضای یک RAID 1 با آرایش ۱+۱ می باشند. Chunklet های سبز عضو یک RAID 5 با آرایش ۱+۲ و زرد ها عضو RAID 5 دیگری با آرایش ۱+۳ هستند. تمام این موارد تنها در ۴ دیسک و در کنار هم وجود دارند!

Logical Disks

برای استفاده حداکثری از فضای دیسک ها و پخش شدن دیتا مربوط به RAID های مختلف در بیشترین تعداد ممکن دیسک ، چندین مجموعه RAID مختلف در یک ردیف با هم ترکیب می گردند.

تعداد مجموعه RAID هایی که در یک ردیف با هم ترکیب می شوند را Row Size می گویند. برای مثال در تصویر بالا اجزای آبی رنگ و نارنجی رنگ که مربوط به دو RAID 1 متفاوت هستند در یک ردیف با هم ترکیب شوند ، Row Size برابر با ۲ خواهد بود.

Logical Disk به دسته ای از چانکلت ها گفته می شود که در یک ردیف از مجموعه RAID مرتب شده باشند.

در مقاله آینده تک تیک مفهوم CPG و Virtual Volumes و در نهایت ارتباط اجزای معرفی شده با یکدیگر در یک سیستم ۳PAR بررسی می گردد.

 

مطالب مرتبط
4 نظرات
 1. Mohammad می گوید

  سلام در چرا شما در تعریف row size چانکلتهای زرد رنگ را در محاسبه خود اضافه نکردید؟

  1. نوید داریا می گوید

   سلام. به این دلیل که هر لاجیکال دیسک تنها یک RAID خاص را در خود جا می دهد. برای مثال Logical Disk با RAID 1 یا Logical DISK دیگری با RAID 5 و آرایش ۳+۱
   به بیان دیگر Logical Disk ها یا Row به این دلیل ایجاد می شوند که مجموعه Chunklet ها بر اساس نوع RAID گروه بندی شوند.

   1. Mohammad می گوید

    ممنون از اینکه سریع پاسخ دادید.
    با پاسخ شما چند سوال برای من مطرح شد ممنون میشم که پاسخ بدید؛
    ۱. ایا هر logical disk مخصوص یک رید خاص است و بنا براین در هر logical disk میتواند چند رید از یک نوع در داخل خود قرار دهد ( مثلا ۶ تا raid 5 )؟ و در این صورت row size با logical disk تعداد برابری دارند؟
    ۲. ایا محدودیتی در تعداد logical disk برای هر هارد دیسک در سیستم ۳par وجود دارد؟
    ۳. در هر هرد دیسک حداکثر چند Row size میتواند وجود داشته باشد؟
    ( مثلا در شکل بالا دو ردیف وجود دارد چرا چانکلت های سبز رنگ که رید متفاوتی از بقیه دارند در محاسبات اعمال نشده اند؟)
    ۳. در شکل بالا

    1. نوید داریا می گوید

     ۱ – اصولا Logical Disk توسط کاربر ساخته نمی شود. بلکه در زمان ایجاد CPG به صورت خود به خود ایجاد می گردد و قابل ویرایش توسط کاربر نیست.
     بله ، هر Logical Disk به مجموعه Chunklet هایی گفته می شود که ویژگی مشترک همه آن ها “نوع RAID” است. Row Size نیز اندازه Logical Disk است. برای مثال در همان مثالی که شما نوشتید ( ۶ تا RAID 5 ) اگر این RAID ها در یک Logical Disk قرار بگیرند ( با توجه به نیاز CPG ) مقدار Row Size برابر ۶ خواهد بود. بنابراین تعداد Row Size با Logical Disk برابر نیست.
     ۲ – با توجه به اینکه Logical Disk ها توسط کنترلر ایجاد می شوند و کاربر دخالتی در ایجاد آن ها ندارد محدودیت تعداد آن در داکیومنت های HPE لحاظ نشده است.
     ۳ – در دیسک Row Size وجود ندارد. Row Size یک متغیر یا مقدار است.
     در شکل بالا Chunklet های دیگر در عضو Logical Disk دیگری هستند و تنها سایز یک Logical Disk به عنوان مثال آمده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت جدیدترین مطالب در تلگرام TechTik@