راه های دسترسی Out of band به محیط پیکربندی سوئیچ های سیسکو

0

در این راهنما راه های رایج اتصال به سوئیچ های سیسکو را برای دسترسی به محیط CLI مرور خواهیم کرد.

راه های دسترسی به محیط CLI سوئیچ های سیسکو

به طور کلی راه های دسترسی به سوئیچ های سیسکو به دو دسته In band و Out of band تقسیم می شوند. روش های In band نیاز به کانکشن شبکه با سوئیچ مورد نظر دارند. متودهای Out of band نیز به روش هایی گفته می شود که نیاز به دسترسی مستقیم فیزیکی به سوئیچ خواهند داشت. جهت پیکربندی سوئیچ هایی که به تازگی خریداری شده اند به طور معمول راهی به جز روش های Out of band وجود ندارد.

پورت کنسول – Console Port

اتصال از طریق پورت کنسول یک از مهم ترین راه های دسترسی به محیط پیکربندی سوئیچ از نوع Out of band است. این کابل ها در یک سمت دارای پورت کنسول هستند که به پشت سوئیچ متصل می شود و از سوی دیگر توسط یک پورت RS232 به هاست وصل خواهند شد. نمونه ای از این نوع کابل را در تصویر زیر مشاهده می کنید :

پورت کنسول سیسکو

از آن جایی که هم اکنون بسیاری از لپ تاپ ها فاقد پورت RS232 هستند ، روش جایگزین اتصال از طریق آداپتور USB به DB9 است. تصویری از این نوع آداپتور را در زیر مشاهده می نمایید :

پورت کنسول سیسکو

نکته بسیار مهم در زمان اتصال به سوئیچ های سیسکو از طریق کابل کنسول این است که بایستی در نرم افزار Terminal شما تنظیمات زیر جهت اتصال سریال صورت پذیرد. ( یکی از نرم افزارهای ترمینال مشهور ، Putty است. )

Console Port Settings

در تصویر زیر Console Port Settings مشاهده می شود :

پورت کنسول سیسکو

در پایان یکی از سوال های آزمون بین المللی CCNA را مرور خواهیم کرد :

What is the baud rate setting for your terminal emulation program so that you can communicate through your console port?

  1. ۲۴۰۰
  2. ۹۶۰۰
  3. ۱۴۴۰۰
  4. ۳۶۳۰۰

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.