تازه های تکنولوژیتکنولوژی

کلاهِ ایمنی هوشمند چیست؟

یک کلاه محافظِ هوشمند  ، کلاه ایمنیِ محافظِ سفت و سختی است که سنسور هایی در درون آن تعبیه شده اند. این کلاه ، با کمک تکنولوژی محافظت بیشتری را برای کسانی که در صنایع ساختمانی و سایر موارد مرتبط مشغول به کار هستند محیا می کند. کلاهِ ایمنی هوشمند یا Smart Hard Hat و سایر تجهیزات حفاظت فردی که به اختصار PPE ، مخفف Personal Protective Equipment نامیده می شوند با استفاده از  آرایه ای از سنسورها شرایط محیط و رفتار کارمندان را مانیتور و دنبال می کنند.

daqri-smart-helmet

به طور معمول سنسورهای موجود در تجهیزات حفاظت فردی ، اطلاعاتی را درباره محیط اطراف در اختیار استفاده کنندگان از آن قرار می دهند. نکته جالب درباره کلاهِ ایمنی هوشمند این است که علاوه بر شرایط محیطی می تواند اطلاعات وضعیت سلامتی فرد را نیز پایش و ارسال نماید. برای مثال  وضعیت تنفس ، مقدار تعریق و هیجان انگیزتر از این دو اینکه به دلیل قرار گرفتن بر روی سر امکان مانیتورِ EEG یا Electrical Brain Activity را نیز دارد.  فعالیت الکتریکی مغز – یا EGG اطلاعات بسیار با ارزشی را در اختیار ما قرار خواهد داد. برای نمونه می توانیم از وضعیت خستگی کارمندان حاضر در محل پروژه یا سلامتی امدادگران در یک حادثه مطلع شویم!

مضاف بر این ، نوعی از کلاه های ایمنی هوشمند ساخته شده اند که از طریق یک مانیتور شفاف که برای محافظت از چشم ها تعبیه شده است ، شرایط محیطی را به استفاده کننده آن نشان می دهد. برای مثال فرض کنید تکنسین نگه داری دیتاسنتر برای چک لیست به محل موتور خانه رفته است. اگر سنسورهای نصب شده بر روی تجهیزات موتورخانه با هسته پردازشی کلاه ایمنی ، یا سرور مانیتورینگِ مشترک در ارتباط باشند ، تکنسین تنها با نگاه کردن به هر کدام از  تجهیزات ، دیتا های مربوط به آن را مشاهده می نماید. برای مثال نشتی تشخیص داده شده توسط سنسورها با نگاه کردن به محل نشتی دقیقا مشخص می گردد!

اگر چه این تکنولوژی ممکن است در نگاه اول شبیه داستان ها و فیلم های علمی تخیلی باشد ، اما خوشبختانه واقعیت دارد 🙂 .

نظر شما درباره آینده چنین تکنولوژی هایی چیست؟

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا