امنیت

آیا UAC در ویندوز امن است؟

آیا UAC یا User Account Control در ویندوز امن است. در این مقاله کوتاه می خواهیم به بررسی یکی از آسیب پذیری های این بخش امنیتی در ویندوز بپردازیم. پس با تک تیک همراه باشید تا بفهمیم که هکر ها از چه نوع روش هایی برای دور زدن سد های امنیتی در ویندوز استفاده می کنند و چطور فکر می کنند؟

همان طور که می دانیم ، محیط ویندوز ۱۰ به ما اجازه می دهد که تنظیمات زبان را برای تایپ و سایر عملیات در ویندوز تغییر دهیم. زمانی که یک کاربر Manage Optional Features را جهت تغییرات زبان در Windows Settings اجرا می کند ، یک پردازش با نام fodhelper.exe اتفاق می افتد. این پردازش تحت بیشترین دسترسی ممکن اتفاق می افتد. زیرا در برنامه نویسی سیستم عامل ویندوز تنظیمات Autoelevate برای آن برابر True می باشد. همین موضوع دست مایه ای شده است که کاربران غیر مجاز بتوانند از آن برای دور زدن UAC در ویندوز استفاده نمایند.

آن چنان که در تصویر زیر مشاهده می شود ، Integrity برای این پردازش در بالاترین سطح ممکن قرار دارد.

البته پروسس های زیادی وجود دارند که با بالاترین دسترسی ممکن در ویندوز اجرا می شوند. اما موضوعی که دسترسی بالای fodhelper.exe را نگران کننده می کند ، این  است که fodhelper.exe در زمان اجرا به دنبال سه کلید رجیستری می گردد که از قبل در آن وجود ندارند.

این سه کلید رجیستری عبارتند از :

HKCU:\Software\Classes\ms-settings\shell\open\command

HKCU:\Software\Classes\ms-settings\shell\open\command\DelegateExecute

HKCU:\Software\Classes\ms-settings\shell\open\command\(default)

درست در همین مرحله برای ایجاد سه کلید رجیستری ، پاورشل با بالاترین سطح دسترسی و به صورت Elevated اجرا می شود.

تاریخچه و آینده امنیت DNS

همین موضوع دست مایه ای شده است برای هکرها که بتوانند از آن استفاده کنند و با استفاده از Script که باعث راه اندازی پردازش Fodhelper می شود ، کدهای مخرب خود را هم زمان با بالاترین سطح دسترسی اجرا نمایند. در این صورت UAC در ویندوز به راحتی دور زده می شود.

مثال بالا ، نمونه ای از آسیب پذیری های ویندوز بود. هدف از معرفی این آسیب پذیری در وب سایت تک تیک این است که کاربرانی که به مباحث امنیت علاقه دارند دید بازتری نسبت به نحوه حملات هکر ها پیدا کنند و با دانش بالا بتوانیم در جهت امنیت آی تی در سازمان های ایران گامی به جلو برداشته باشیم.

اگر دوست دارید مطالعه بیشتری درباره این آسیب پذیری انجام دهید به لینک های زیر مراجعه نمایید :

https://winscripting.blog/2017/05/12/first-entry-welcome-and-uac-bypass/

https://github.com/winscripting/UAC-bypass/blob/master/FodhelperBypass.ps1

https://pentestit.de/bash-bunny-neue-uac-bypass-methode-windows-10/

 

 

 

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین نظرات با تعداد رای بالا
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
احمد قادری
احمد قادری
3 روز پیش

عطر نعناع فلفلی طیبستان، گویی نسیمی خنک از میان مزارع نعناع را به مشام می‌رساند و طراوت و شادابی را به ارمغان می‌آورد. این عطر منحصر به فرد با رایحه‌ی گیاهی و فرح‌بخش خود، انتخابی ایده‌آل برای روزهای گرم سال به خصوص تابستان است. طبیعت گرم و شاداب عطر نعناع فلفلی طیبستان، طراوت و سرزندگی را به شما هدیه می‌دهد و حس خنکی مطبوعی را در پوستتان ایجاد می‌کند. 

دکمه بازگشت به بالا