پیکربندی SNMPv2 در تجهیزات سیسکو

همه ما می دانیم که SNMP یکی از مهم ترین و کارامدترین پروتکل های مانیتورینگ است. پیش از در وب سایت تک تیک مقاله های زیادی درباره کارایی SNMP و همچنین روش فعال سازی و پیکربندی آن در سیستم عامل ها و تجهیزات مختلف منتشر شده است. در این آموزش روش فعال سازی SNMP v2 را در روترها و سوئیچ های سیسکو توضیح خواهیم داد. این مبحث جز بخش Infrastructure Management در دوره CCNA محسوب می شود. پیش از این لیست کامل مباحثی که در CCNA Infrastructure Management مورد بررسی قرار می گیرند در این صفحه قرار داده شده است.

پیکربندی SNMPv2 در Cisco

مراحلی که در ادامه شرح داده می شود ، برای روترها و سوئیچ های سیسکو یکسان است و تفاوتی ندارد. با این وجود تصاویر تهیه شده از محیط پیکربندی Switch می باشد.

در ابتدا با استفاد از پروتکل Telnet به Switch یا Router مورد نظرتان متصل شوید. با نوشتن دستور enable وارد وضعیت فعال شوید.

دستور Configure Terminal را تایپ نمایید که وارد محیط Configuration شوید.

آن چنان که می دانیم ، SNMP نسخه دو در دو حالت Read-only و Read-write قابل استفاده است و برای هر کدام از این دو وضعیت می توانیم Community String جداگانه ای را تعریف نماییم.

جهت پیکربندی این مقدار در حالت Read-only از دستور زیر استفاده کنید.

پست های مرتبط

snmp-server community techtik RO

۱۷ - SNMP Cisco - 3

در اینجا ما Public Community String را برابر techtik قرار دادیم. شما می توانیم به جای techtik کلمه مورد نظر خود را قرار دهید. این موضوع از لحاظ امنیتی بسیار مهم است.

برای تنظیم SNMP نسخه دو به صورت Read-write ، دستور زیر را تایپ نمایید.

snmp-server community techtik RW

پیکربندی SNMPv2 در اینجا به پایان رسید. با دستور exit از وضعیت Configuration خارج شوید.

و با دستور write memory تنظیمات را ذخیره کنید.

پرسش های خود را در این خصوص می توانید از طریق قسمت نظرات مطرح نمایید.

 

 

2 نظرات
 1. امیرطاها می گوید

  یه مانیتورینگ خوب و در عین حال یادگیریش ساده هم باشه
  بنظر شما چه نرم افزاری هستش

  1. نوید داریا می گوید

   با سلام.
   انتخاب نرم افزار مانیتورینگ برای هر سازمانی به فاکتورهای بسیار زیادی وابستگی دارد و امکان دارد نرم افزاری که برای یک سازمان مناسب است برای سازمان دیگری مناسب نباشد. از نرم افزارهای مشهور می توان Manage Engine Monitoring Software ، Solarwinds و PRTG اشاره کرد. در صورتی که مایل باشید درباره Manage Engine OPManager بیشتر بدانید ، می توانید به آموزش های OP Manager در این لینک مراجعه نمایید :
   آموزش OPManager در وب سایت تک تیک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.