MTCNAمیکروتیک

برقراری ارتباط امن بین دو روتر میکروتیک به صورت IPIP Tunnel با استفاده از IPSec

امروز در نظر داریم آموزش بسیار پرکاربرد و مهم در خصوص راه اندازی ارتباط بین دو روتر میکروتیک به صورت امن و رمز شده بپردازیم. در این سناریو از پروتکل IPIP بر روی بستر انتقال IPSec استفاده می کنیم؛ در ابتدا لازم است با نگاهی به سناریو توضیحاتی برای شروع ارائه دهیم:

ipsec-scenario

در این سناریو در نظر داریم ارتباط بین دو شبکه محلی را از طریق روتر ۱ و روتر ۲ از طریق بستر اینترنت و یا اینترانت برقرار نماییم، لازم به ذکر است جهت این کار می بایست مسیریابی (Routing) بین دو روتر انجام شده باشد.

گام نخست- تعریف IPIP بر روی روتر یک: بر روی روتر ۱ از منوی Interfaces  و با انتخاب گزینه  IPIP Tunnel نسبت به اضافه کردن تونل IPIP مطابق شکل زیر اقدام می نماییم. در این مرحله IP های اینترنت و یا اینترانت مبداء و مقصد را وارد می نماییم:

ipipr1

گام دوم- اختصاص IP به تونل تعریف شده: یک رنج Private IP جهت دو انتهای تونل در نظر می گیریم، در منوی IP  در قسمت Addresses نسبت به اضافه کردن IP مورد نظر اقدام می نماییم:

tunnelr1

گام سوم – تعریف IPIP بر روی روتر دو: بر روی روتر ۲ از منوی Interfaces  و با انتخاب گزینه  IPIP Tunnel نسبت به اضافه کردن تونل IPIP مطابق شکل زیر اقدام می نماییم. در این مرحله IP های اینترنت و یا اینترانت مبداء و مقصد را وارد می نماییم:

ipipr2

گام چهارم- اختصاص IP به تونل تعریف شده: آدرس دیگر از رنج Private IP که جهت دو انتهای تونل در نظر گرفته شده بود را در روتر دوم اضافه می کنیم، در منوی IP  در قسمت Addresses نسبت به اضافه کردن IP مورد نظر اقدام می نماییم:

چگونه از تنظیمات روتربردهای میکروتیک پشتیبان گیری کنیم؟

tunnelr2

گام پنجم – تعریف روتینگ در روتر یک: در این مرحله از منوی IP گزینه Route را انتخاب می نماییم و نسبت به تعریف Routing مطابق شکل زیر اقدام می نماییم:

router1

گام ششم- تعریف روتینگ در روتر دو: مطابق مرحله قبل در این مرحله از منوی IP گزینه Route را انتخاب می نماییم و نسبت به تعریف Routing مطابق شکل زیر اقدام می نماییم:

router2

حال ارتباط هر دوشبکه برقرار می گردد و بر روی بستر IPIP پینگ می شوند، اکنون نوبت امن کردن این ارتباط از طریق IPSec فرا رسیده است.

گام هفتم – ایجاد IPSec Peer بر روی روتر یک: مطابق شکل زیر با اضافه کردن Peers تنظیمات IPSec Peer را بر روی روتر یک انجام می دهیم، موارد آبی رنگ می بایست در این قسمت تعریف گردند:

ipsecpeerr1

گام هشتم – ایجاد IPSec Policy بر روی روتر یک: در تنظیمات IPSec با کلیک بر روی منوی Policies نسبت به ایجاد IPSec Policy اقدام می نماییم، تنظیمات Action و General را مطابق شکل های زیر انجام می دهیم:

ipsecpolicyr1 ipsecpolicyr1-2

گام نهم – تعاریف IPSec Proposal: در این مرحله با اضافه کردن یک IPSec Proposal  نسبت به انجام تنظیمات زیر اقدام می کنیم:

ipsecproposal

با انجام گام های هفتم تا نهم به دلیل فعال شدن مکانیزم IPSec ارتباط بین دو شبکه محلی قطع می گردد، لذا می بایست این تنظیمات را در روتر دو نیز انجام دهیم.

گام دهم- ایجاد IPSec Peer بر روی روتر دو: مطابق شکل زیر با اضافه کردن Peers تنظیمات IPSec Peer را بر روی روتر دو انجام می دهیم، موارد آبی رنگ می بایست در این قسمت تعریف گردند:

راه اندازی DHCP Server در میکروتیک

ipsecpeerr2

گام یازدهم- ایجاد IPSec Policy بر روی روتر دو: در تنظیمات IPSec با کلیک بر روی منوی Policies نسبت به ایجاد IPSec Policy اقدام می نماییم، تنظیمات Action و General را مطابق شکل های زیر انجام می دهیم:

ipsecpolicyr2 ipsecpolicyr2-2

گام دوازدهم- تعاریف IPSec Proposal: در این مرحله با اضافه کردن یک IPSec Proposal  در روتر دوم نسبت به انجام تنظیمات زیر اقدام می کنیم:

ipsecproposal

حال مجدداً ارتباط بین دو شبکه به صورت امن برقرار می گردد. امیدواریم این آموزش تک تیک برای شما مفید واقع گردد. شما می توانید هرگونه سؤال را در قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید.

۵ ۴ رای دادن
رای دادن به مقاله

محسن علوی

مدیر و مؤسس وبسایت تک تیک کارشناس الکترونیک کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتر
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

5 کامنت
جدیدترین
قدیمی ترین نظرات با تعداد رای بالا
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
محمدرضا
محمدرضا
2 سال پیش

سلام روز بخیر طبق مقاله که اینجا گذاشته شده در ۲روتر اجرا کردم تا آی پی سر تانل رو از داخل شبکه محلی پینگ دارم اما آی پی های شبکه داخلی رو نمی تونم پینگ کنم یا دسترسی پیدا کنم راهنمایی کنید منون میشم

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  محمدرضا
7 ماه پیش

باسلام باید برای آی پی های lan دستور rout بنویسین

فرشید
فرشید
4 سال پیش

سپاسگزارم

فرید
فرید
4 سال پیش

بسیار عالی مهندس علوی عزیز

کاجایر باباخانلو
کاجایر باباخانلو
5 سال پیش

درود. با تشکر از مقاله مختصر مفیدتون. لازم داشتم. ممنون

دکمه بازگشت به بالا