استفاده از DID در Elastix جهت سرویسِ سیپ ترانکِ مخابرات

0

در آموزش قبلی درباره نحوه تنظیمات Elastix 4 جهت استفاده از سیپ ترانک مخابرات   صحبت نمودیم.  حتما تا به حال مشاهده کرده اید که بعضی از سازمان هایی که از SIP Trunk مخابرات استفاده نموده اند این امکان را دارند که با گرفتن 5 شماره اول یکسان و سپس سه شماره بعدی به عنوان داخلی و متغیر ، به صورت مستقیم تماس از بیرون به شخص مورد نظر در سازمان وصل شود.

برای مثال فرض کنید شرکت مخابرات شماره تلفن 55555000 را به شما اختصاص داده است. همچنین فرض کنید که داخلی های شما در محدوده 100 تا 199 در داخل سازمان تعریف شده است. اکنون قصد دارید مشتریان سازمان در زمانی که شماره 55555111 مربوط به بخش CRM را شماره گیری می نمایند ، به صورت مستقیم به داخلی مربوط به دپارتمان مورد نظر وصل اتصال یابند.

در این آموزش به تنظیم الستیکس جهت برخورداری از چنین امکانی خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه مراحل انجام کار شرح داده شود ، درباره مفهومی به نام DID که مربوط به مبحث VoIP می باشد صحبت می نماییم :

DID مخفف Direct Inward Dialing به معنای شماره گیری مستقیم به سمت داخل می باشد. در کشورهای اروپایی به آن DDI نیز گفته می شود.  در واقع DID به سازمان ها کمک می کند که برای هر کارمند یک خط تلفن مجازی جدا در نظر گرفته شود ، بدون اینکه نیاز به خط های تلفن فیزیکی جداگانه وجود داشته باشد. این کار از طریق تعریف DID Number ها صورت می پذیرد.

زمانی که سرویس SIP Trunk مخابرات خریداری می شود ، DID Number ها توسط شرکت مخابرات برای شماره اختصاص داده شده تعریف می گردند.

هدایت تماس های ورودی توسط DID Number در Elastix

  • به محیط وب Elastix لاگین نمایید. از منوی سمت چپ PBX و سپس PBX Configuration را انتخاب کنید.
  • در قسمت PBX Configuration گزینه Inbound Routes را برگزینید. همان طور که در مقاله قبل توضیح داده شد Inbound Routes در Elastix جهت هدایت تماس های ورودی استفاده می گردد. همچنین در آموزش مذکور توضیح داده شد که چطور کلیه تماس ها با شماره مثلا 55555000 به داخلی یا IVR دلخواه هدایت شوند. اکنون قصد داریم مشتریان سازمان با شماره گیری 55555111 به داخلی مربوط به بخش CRM وصل شوند. به این منظور در فیلد Description توضیحات دلخواه خود را بنویسید. من برای امکان مدیریت بهتر شماره DID مورد نظرم را به عنوان توضیحات قرار می دهم.
  • در قسمت DID Number نیز شماره مورد نظر را بنویسید.

DID SIP Mokhaberat - Elastix - 1در قسمت Set Destination مشخص کنید که تماس ورودی که با شماره 55555111 تماس گرفته است بایستی به داخلی مربوط به چه بخشی هدایت شود. لازم به ذکر است که شما می توانید به جای هدایت تماس ورودی به داخلی دپارتمان یا شخص آن را به هر جای دیگری نیز هداست نمایید. برای مثال به یک صف انتظار خاص یا به یک IVR منتقل شود.

DID SIP Mokhaberat - Elastix - 2

  • بر روی Submit و سپس Apply Confirm کلیک نمایید.

تنظیمات این بخش به پایان رسید و اکنون کلیه تماس هایی که با شماره تلفن 55555111  تماس برقرار کنند به مقصد تعیین شده هدایت خواهند شد. شما می توانید به هر تعداد دلخواه Incoming Route برای DID های و مقصد های مختلف بنویسید. البته باید توجه داشته باشید که شرکت مخابرات یا هر SIP Provider دیگری چه تعداد DID را برای شما در نظر گرفته است.

 

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.