MCSEسیسکومایکروسافت

همه چیز درباره IP (نسخه ۴) – بخش اول

   مجله آموزشی و خبری تک تیک در نظر دارد در سلسله مقالات آموزشی به صورت پایه ای و حرفه ای به آموزش شبکه های کامپیوتری و طریقه کار این شبکه ها بپردازد، این سری آموزشی به صورت پیش نیاز برای آموزش های حرفه ای آتی بسیار حیاتی و ضروری می باشد، پیشنهاد جدی ما به علاقمندان یادگیری شبکه (مایکروسافت، سیسکو، مجازی سازی و …) این است که با ما همراه باشند و هرگونه سؤال در خصوص آموزش ها را در بخش نظرات مقاله مطرح نمایند.


آدرس آی پی چیست؟

هر دستگاهی که دریک شبکه قراردارد یا به آن متصل است یک شماره شناسایی منطقی منحصر به فرد دارد که به آن آدرس IP یا شماره IP گفته می شود. آدرسهای IP برای قابل فهم بودن افراد معمولاً به صورت دسیمال (ده دهی) بیان می شوند که با نقطه از یکدیگر جدا شده اند. اما در واقع به صورت رشته های بیتی صفرویک هستند.برای فهم بهتر به تصویر زیر نگاه کنید:

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید ای پی آدرسی که ما در ذهن خود تصور می کنیم ۱۷۲.۱۶.۲۵۴.۱ می باشد اما آن چیزی که کامپیوتر با آن سروکار دارد رشته ی بیتی ۱۰۱۰۱۱۰۰.۰۰۰۱۰۰۰۰.۱۱۱۱۱۱۱۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ می باشد.

همانطورکه در شکل مشخص است،  آدرس آی پی از ۴ بخش تشکیل شده که هر بخش(یا هر اوکت) معادل ۸ بیت یا یک بایت است که در مجموع ۳۲ بیت آدرس آی پی در نسخه ی ۴ آن وجود دارد (درمقالات بعدی به تشریح نسخه ی ۶ آن نیز می پردازیم) که هر کدام از ۸ بیت می تواند ۰ یا ۱ باشد. یعنی برای هر هشتایی ۲ به توان ۸(۸^۲) یعنی۲۵۶ عدد مخلتف را می توان در نظر گرفت. پس هر عدد که بین نقطه ها قرار می گیرد می تواند بین ۰ – ۲۵۵ باشد. با توجه به این که ۴ عدد داریم که با نقطه از هم جدا می شوند مجموعاً ۲ به توان ۳۲ یا مجموعاً ۴۲۹۴۹۶۷۲۹۶ عدد منحصر به فرد خواهیم داشت.

در نتیجه در حدود ۴.۳ میلیارد عدد را می توان برای آدرسهای IP منحصر به فرد معین کرد البته با صرفنظر از تعدادی آدرس معین که استفاده از آنها برای عموم محدود شده است. مثلاً آدرس IP به صورت ۰. ۰. ۰. ۰ برای شبکه default و آدرس ۲۵۵. ۲۵۵. ۲۵۵. ۲۵۵ برای broad cast رزرو شده اند.

دراین قسمت یک مثال دیگر را با تصویر نمایش می دهیم:

کار آی پی این هست که به ما بگویداین دستگاه متعلق به چه شبکه ای هست و درآن شبکه شماره اش چیست؟ خود آی پی هم از دو بخش تشکیل میشود یک بخش که شماره شبکه هست بهش میگن NetId یا (Network Identifier) و بخش دیگر که شماره کامپیوتر و یا تجهیزات هست که به آن HostId یا (Host Identifier) گویند. (مثل آدرس دادن تو دنیای واقعی که NetId می شه کوچه و HostId میشه یه پلاکی توی اون کوچه)،

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید یک آی پی مثال زده شده و بخش های مرتبط با HOSTو NET با رنگ از هم جدا شده اند.

تفکیک این دو بخش دارای یک قانون بسیار ساده هست به نام کلاس بندی، بنابر این با این کلاس بندی می توان شبکه هایی با سایز های مختلف ایجاد کرد و  این امکان را که آدرس های IP برای شبکه های خود اختصاص دهیم را میسر می سازد. برای این منظور به توضیح مفهومی به نام کلاس های IP می پردازیم:

کلاس های IP

دلایل متفاوتی برای یادگیری و استفاده از کلاس های آی پی وجود دارد که البته امروزه خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد ولی برای اینکه این بحث را شروع کنیم به این مورد اکتفا می کنیم که برای مشخص شدن بخش مربوط به HostId و NetID نیازبه فهم این بخش داریم:

IP Address ها کلاً به ۵ قسمت یا ۵ کلاس مختلف تقسیم میشن A , B , C , D , E ،که در مورد کلاس D,E در انتهای مطلب صحبت می کنیم

سه کلاسِ پایه‌ایِ مختلفِ نشانی‌دهیِ آی‌پی، برای شبکه‌های بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد. کلاس A برای شبکه‌های بزرگ، کلاس B برای شبکه‌های متوسط و کلاس C برای شبکه‌های کوچک است.شاید از خودتان بپرسین که چرا می گم مثلا کلاس A برای شبکه های بزرگ و یا کلاس B برای شبکه های متوسط استفاده می شه!!

به این تصویر دقت کنید:

 همانطور که در شکل قابل فهم است تعداد بیت های قابل آدرس دهی در کلاس A در قسمت Network کمتر از کلاس B و بسیار کمتر از کلاس C می باشد

برای درک بهتر هر کدام از کلاس ها را جداگانه شرح می دهیم:

کلاس A

بزرگترین شبکه از نظر آدرس دهی در این کلاس انجام می شود و Octet اول شماره شبکه و سه Octet باقی مونده تعداد host ها را معین میکند شاید بپرسید چرا بزرگترین شبکه!!!!دلیلش کاملا در تصویر مشخص است

به تصویر زیر نگاه کنید:

توضیحاتی در مورد تصویر فوق:

در Octet اول همانطور که پیش تر گفتیم ۸ بیت برای آدرس دهی شبکه استفاده می شود که در شکل ۷ تای آنرا مشخص کرده و دلیل آن هم این است که بیت اول تمام آدرس Ip ها نشان دهنده ی کلاس IP و ثابت است(ازچپ به راست)که در تصویر بیت صفر کاملا قابل مشاهده می باشد و مابقی ۲۴ بیت دیگر برای آدرس دهی Host مورد استفاده قرار می گیرد که البته این روش مشخص کردن کلاس (بیت اول صفر باشه)برای زمانیکه رشته های بیتی مدنظر است استفاده می شود اما زمانیکه آدرسIP به صورت ده دهی باشد باید به گونه ی دیگر عمل کنیم؛به تصویر توجه کنید:

در این تصویر همانطور که مشاهده می کنید در قسمت Octet Range عدد مورد نظر بین ۱تا ۱۲۶ هستش و این رنج مشخص کننده ای پی در کلاس A می باشد

نتیجه اینکه اگر آدرسی به صورت رشته ی بیتی وجود داشت و بیت اول از سمت چپ برابر با صفر بود و یا ای پی به صورت ده دهی بود و اوکت اول عددی بین ۱تا ۱۲۶ بود می گوییم آی پی مورد نظر در کلاس A قرار دارد.

در مقالات بعدی به صورت کامل IP Address V4 را تشریح خواهیم نمود. با عضویت در کانال تلگرام تک تیک با سری آموزش های جدید تک تیک همراه باشید.

 

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله
برچسب ها

نوشته های مشابه

اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
2 کامنت
جدیدترین
قدیمی ترین نظرات با تعداد رای بالا
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
میلاد نوری
میلاد نوری
2 سال پیش

سلام و خسته نباشید.
یکی از مقاله های خوبی بود که تو این زمینه خوندم، ممنون از بچه های تک تیک.
امیدوارم به زودی قسمت های بعدی رو هم بذارید.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن