تکنولوژیشبکه و ارتباطاتوب

همه چیز درباره فایل function.php در وردپرس

فایل functions.php یا Theme Functions File یک الگو است که مورد استفاده Theme ها یا قالب های وردپرسی قرار می گیرد. این فایل مانند یک پلاگین عمل می نماید و به صورت خودکار هم در پیشخوان وردپرس ( WordPress Dashboard ) یعنی محیط Backend و هم در Front-End صفحات یک وب سایت وردپرسی مورد بارگذاری می شود. Developer ها با استفاده از این فایل خواهند توانست بسیاری از قابلیت های وب سایت وردپرس را افزایش دهند یا اینکه کاربردهای جدیدی برای Theme فراهم آورند.

Function.php کجا قرار دارد؟

این فایل به طور معمول در فولدر Theme های وردپرس ایجاد می گردد.

اگر پیش فرض قالب شما این فایل را نداشته باشد ، کافی ست که برای بهره گیری از ویژگی های  functions.php یک فایل Plain Text ( متن ساده ) در دایرکتوری Theme ایجاد نمایید و نام آن را functions.php قرار دهید. در مورد Child Theme ها ، بهتر است بدانید که فایل کاربرد جداگانه ای دارند. شاید مهم ترین استفاده این نوع فایل افزودن Filter ها و Action – واکنش – های اضافی به WordPress است. همچنین با استفاده از این نوع فایل امکان فعال سازی Post Thumbnails ، Post Formats و Navigation Menu نیز وجود دارد.

در ادامه یکی از کاربردهای بسیار جالب و ساده این فایل را با هم مرور می کنیم.

بررسی یک نمونه از کاربرد functions.php یا Theme Functions File در وردپرس

فرض کنید که قصد دارید در قسمت Backend و بخش Menu یا همان فهرست وردپرس Location یا موقعیت تازه ای را به موقعیت های Menu ها بیافزایید. برای این کار به سادگی در مسیری که گفته شد ، فایل functions.php را بیابید و آن را ویرایش نمایید.

فایل functions.php در ورد پرس

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید در حال حاضر تنها Location یا موقعیتی به نام Custom Menu در بخش فهرست ( Menu ) های وردپرس وجود دارد

اکنون قطعه کد زیر را به فایل functions.php می افزاییم.

 

register_nav_menus(array( // Using array to specify more menus if needed  – Created By TechTik.com

        ‘primary-menu’   => __(‘Primary Menu’, ‘html5blank’),       // Primary Navigation – For Learn More See TechTik.com

    ));

برای درک بهتر به تصویر زیر توجه کنید :

این کد PHP یک تابع است که Location ها را به عنوان عنصر های یک آرایه دریافت می کند و آن ها را در Navigation Menu اضافه می کند. ( اگر مفهوم این جمله را متوجه نشدید نگران نباشید. کافی ست که کد را کپی نمایید و به جای کلمه های Primary Menu نام موقعیت دلخواهتان را وارد نمایید. )

حال صفحه مدیریت منو را در Backend ورد پرس Refresh نمایید.

همان گونه که مشاهده می شود ، موقعیت جدیدی برای منو ها به تنظیمات فهرست افزوده شده است.

 

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله
برچسب ها

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University

نوشته های مشابه

اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن