لینوکسمجازی سازی

چرا از داکر برای ایجاد کانتینر استفاده کنیم؟

در مقاله قبل تفاوت کانتینر را با VM یا ماشین مجازی بررسی کردیم. در این مقاله می خواهیم بدانیم که Docker در کجای این ماجرا نقش آفرینی می کند؟

داکر یک پروژه Open-source بر پایه کانتینرهای لینوکسی است. Docker از ویژگی های کرنل لینوکس مانند Namespaces و Control Groups جهت ایجاد Container در سیستم عامل استفاده می نماید.

کانتینرها آن قدر ها جدید و تازه نیستند. Google سال هاست که از Container ها استفاده می کند و تکنولوژی خاص خود را برای بهره مندی از آن توسعه داده است. برخی دیگر از تکنولوژی های کانتینر شامل Solaris Zones ، BSD Jails و LXC می شوند که سال هاست مورد استفاده قرار گرفته اند. اما چرا داکر به یکباره تا این حد محبوب شد؟

راحتی استفاده از Docker

داکر با شعار Build once, run anywhere گسترش یافته است. شما می توانید به راحتی و با سرعت Application های Portable را بر روی داکر امتحان کنید. این بدان معناست که هر کسی می تواند اپلیکیشن خودش را در لپ تاپ شخصی در قالب یک Package آماده نماید و سپس آن را در هر نوع سرویس Cloud ای که از Docker پشتیبانی می کند ، اجرا یا به عبارت بهتر Deploy نماید.

وال داکر

سرعت استفاده از داکر

کانتینرهای داکر بسیار سریع و سبک هستند. به منابع اندکی نیاز دارند. شما می توانید در تنها چند ثانیه یک Container را در داکر ایجاد و Run نمایید. درست است که به روش هایی می توان کاری کرد که ماشین مجازی نیز مانند Container به سرعت ساخته شود. اما قطعا Container برخلاف ماشین مجازی نیاز به Boot شدن سیستم عامل ندارد و به سرعت Run می شود.

آموزش Traffic Rule در Kerio Control

Docker Hub

داکر هاب مانند یک App Store است. منتهی در Docker Hub اپلیکیشن ها نیستند که کالا محسوب شوند. به جای Application ها تعداد بسیار زیادی ایمیج های داکر برای نیازهای متفاوت وجود دارد. این ایمیج ها آماده Pull هستند و حتی بعضی از آن ها ممکن است بدون کوچک ترین ویرایشی جواب گوی نیازهای شما باشند. این مخزن توسط اعضای Docker Hub توسعه داده شده است.

ماژولار بودن و مقیاس پذیری

داکر به شما اجازه می دهد عملکردهای متفاوت Application تان را بین Container های مختلف تقسیم نمایید. برای مثال دیتابیس POSTGRES شما بر روی یک کانتینر ، Redis Server در Container دیگر و اپلیکیشن Node.js بر روی یک کانتینر مجزا اجرا شده باشد. با وجود اجرای قسمت های مختلف در Container های جدا از هم ، داکر امکان لینک کردن آن ها را برای شما فراهم خواهد آورد.

در مقاله آینده به این موضوع خواهیم پرداخت که Docker چگونه چنین قابلیت هایی را ارائه می دهد. بنابراین تک تیک را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید.

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا