BCDEdit و کاربرد آن

0 148

می دانیم که در هر سیستم عامل تنظیمات بسیاری برای نحوه بوت و اجرای آن OS وجود دارد. این پیکربندی ها در ویندوز و لینوکس تا حدودی قابل ویرایش و دستیابی هستند. در این مقاله شما را با ابزاری در سیستم عامل ویندوز برای مدیریت پیکربندی بوت آشنا خواهیم کرد. ابزاری که قصد معرفی آن را به شما داریم BCDEdit نامیده می شود.

BCDEdit چیست؟

BCDEdit یک ابزار Command-line است که برای مدیریت Boot Configuration Data یا BCD از آن بهره می بریم. این مدیریت از طریق ویرایش فایل های BCD صورت می پذیرد. برای مثال با استفاده از BCD به راحتی می توان یک گزینه جدید به منوی Boot افزود.

جهت ویرایش BCD File ها نیاز به بالاترین سطح دسترسی در ویندوز وجود دارد. به این منظور باید Command Prompt را در حالت Admin Privileged اجرا نمایید یا اینکه وارد محیط ویندوز PE شوید.

جهت اطمینان از اعمال تغییرات در BCD نیاز به یک Shutdown یا Restart نرم افزاری در ویندوز وجود دارد. فایل BCDEdit در آدرس %WINDIR%\System32 قرار دارد.

در ادامه شما را با برخی از Option های BCDEdit آشنا خواهیم کرد.

مهم ترین Option برای استفاده از BCDEdit ، ویژگی Help است. به این منظور کافی است که به صورت زیر عمل نمایید :

BCDEdit /? [command]

به جای command می توانید هر دستوری را که مایل به کسب اطلاعات درباره آن هستید را وارد نمایید. برای مثال اگر می خواهید بدانید که دستور createstore در BCDEdit چگونه عمل می کند و چه کاری را انجام می دهد می توانید آن را به صورت زیر اجرا نمایید :

Bcdedit /? Createstore

Option بعدی ویژگی export است که به صورت زیر استفاده می شود :

با استفاده از این دستورات می توانید از محتویات فعلی فایل BCDEdit پشتیبان تهیه نمایید. که فایل آن شبیه تصویر زیر در مسیری که معرفی می نمایید ذخیره خواهد شد :

BCDEdit

همین طور دستور Import نیز جهت بازیابی تنظیمات دیگر قابل استفاده است. باقی Option ها نیز به همین منوال و به همین سادگی قابل بهره وری خواهند بود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک رجوع کنید.

در مقاله آینده شما را با کاربردهای BCDBoot آشنا خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.