ElastixKerio Operatorتلفن تحت شبکه

ایجاد ارتباط بین Elastix 4.0 و Kerio Operator

تا به حال وب سایت تک تیک آموزش های مختلفی را درباره کار با بخش های مختلف مرکز تلفن Kerio Operator منتشر ساخته است. اگر این آموزش ها را خوانده باشید ، متوجه می شوید که استفاده از کریو اپراتور بسیار ساده است. به دلیل همین سادگی ، که باعث کارائی بیش تر آن می شود ، ممکن است مایل باشید که به تدریج در شعبه های مختلف سازمان خود از Kerio Operator استفاده نمایید. و اگر در شعبه های سازمان همچنان از Elastix نسخه ۴ استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید ، برای ارتباط بین دو IP PBX الستیکس و کریو اپراتور ، بین آن ها ترانک SIP برقرار نمایید.

در این آموزش ، نحوه برقراری ترانک بین مرکز تلفن Kerio Operator و Elastix 4 شرح داده خواهد شد. بعد از پیاده سازی این سناریو داخلی های تعریف شده در هر دو نرم افزار مرکز تلفن می توانند با یکدیگر از طریق ترانک ایجاد شده تماس برقرار نمایند. با تک تیک همراه باشید.

شرایط محیط لابراتوار تک تیک که این سناریو در آن انجام شده است به شرح زیر است :

Elastix نسخه ۴ نصب شده بر روی ماشین مجازی با آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۷۵.۱۳۰ و محدوده تلفن های داخلی ۳۰۰ تا ۳۹۹

Kerio Operator نسخه ۲.۵.۲ نصب شده بر روی ماشین مجازی با آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۷۵.۱۳۲ و محدوده تلفن های داخلی ۱۰۰ تا ۱۹۹

توجه داشته باشید که ارتباط شبکه ای هر دو مرکز تلفن برقرار است و در این سناریو فایروال و یا NAT بین آن ها وجود ندارد. در محیط واقعی می بایست تنظیمات فایروال و NAT در روتر صورت پذیرد.

تنظیمات سمت Kerio Operator

  • به کنسول مدیریتی Kerio Operator لاگین نمایید. از منوی سمت چپ گزینه Call Routing را انتخاب و بر روی دکمه Add Sip Interface کلیک کنید.
آیا شبکه سازمان شما برای راه اندازی VoIP آماده است؟

kerio-operator-and-elastix-1در فیلد Interface name یک نام دلخواه برای آن در نظر بگبرید. گزینه Link to another PBX را به حالت انتخاب درآورید و بر روی Next کلیک کنید.

kerio-operator-and-elastix-2در مرحله بعد اولین رقم از سمت چپ داخلی های طرف مقابل را به عنوان Prefix در نظر بگیرید. برای مثال محدوده Extension های سرور Elastix محیط لابراتوار تک تیک ۳۰۰ تا ۳۹۹ است. بنابراین پرفیکس ۳ را در قسمت Outgoing calls نوشته و بر روی Next کلیک می کنیم.

kerio-operator-and-elastix-3در قسمت Domain آی پیِ مربوط به سرور Elastix را وارد نمایید. مطمئن شوید که گزینه Required to register غیرفعال باشد و بر روی Next و سپس Finish کلیک نمایید.

همان طور که مشاهده می نمایید هم در قسمت Routing of outgoing calls و هم در بخش Routing of incoming calls اینترفیس مربوط به Elastix ایجاد شده است.

kerio-operator-and-elastix-4نکته جالب اینکه اگر به قسمت Status و سپس Dial Plan مراجعه نمایید ، خواهید دید که Dial Plan مربوطه به طور خودکار در این قسمت نیز اضافه شده است.

در سمت Kerio Operator هیچ تنظیمات دیگری مورد نیاز نیست.

تنظیمات سمت Elastix

  • به محیط وب کنسول مدیریتی Elastix لاگین نمایید. از منوی PBX گزینه PBX Configuration و سپس Trunks را انتخاب کنید و سپس بر روی Add SIP Trunk کلیک نمایید.

kerio-operator-and-elastix-5Trunk Name و Outbound CallerID را به دلخواه انتخاب کنید. در قسمت Outgoing Settings نیز یک نام دلخواه برای Trunk Name در نظر بگیرید. PEER Details را مطابق اطلاعات زیر وارد نمایید.

Type=friend

Host=192.168.75.132

Insecure=invite

Allow=all

Qualify=yes

به دلیل اینکه در این سناریو قصد نداریم برای اعتبارسنجی ترانک از Username و پسورد استفاده کنیم ، بنابراین مقدار type ر برابر friend قرار دادیم. به جای آی پی که در این مثال به مقدار host اختصاص یافته است می بایستی آدرس IP سرور Kerio Operator را قرار دهید.

آشنایی با قابلیت Blacklist در Elastix و Issable

در قسمت incoming Settings مقادیر زیر را وارد کنید :

Host=192.168.75.132

Type=friend

Context=from-trunk

Qulify=yes

Insecure=invite

kerio-operator-and-elastix-6بر روی دکمه Submit Changes کلیک کنید و با دکمه Apply Config تغییرات را ذخیره نمایید.

  • اکنون از منوی PBX Configuration گزینه Outbound Routes را انتخاب کنید. یک نام دلخواه برای Route خروجی برگزینید. در قسمت Dial Patterns مقدار match pattern را برابر ۱XX قرار دهید. ( زیرا محدوده داخلی های Kerio Operator از ۱۰۰ تا ۱۹۹ است )

در نهایت در قسمت Trunk Sequence for matched Routes ترانک ایجاد شده در مرحله قبل را به عنوان اولویت ۰  قرار دهید.

kerio-operator-and-elastix-7بر روی دکمه Submit Changes کلیک کنید و با دکمه Apply Config تغییرات را ذخیره نمایید.

تنظیمات ترانک به پایان رسید.

جهت مشاهده ترانک ایجاد شده می توانید در سرور Elastix به منوی PBX ، زیر منوی Tools و سپس Asterisk-Cli مراجعه کنید. با استفاده از دستور sip show peers ترانک های ایجاد شده را مشاهده می نمایید.

kerio-operator-and-elastix-8ما برای تست تماس در لابراتوار تک تیک از Softphone های مربوط به ۳CX و X-Lite استفاده کردیم. و همان طور که در تصویر مشاهده می کنید تماس ها از داخلی ۳۰۰ به ۱۰۰ و برعکس صورت پذیرفته است.

kerio-operator-and-elastix-9

لطفا تجربه های خود را در استفاده از Kerio Operator با ما درمیان بگذارید.

 

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا