تازه های تکنولوژیتکنولوژیشبکه و ارتباطات

GitHub چیست؟

گیت هاب یک پلت فرم همکاری و کنترل نسخه ( Version ) اپن سورس برای توسعه دهندگان نرم افزار است. Linus Torvalds که از او به عنوان مبتکر لینوکس یاد می کنند ، در ابتدا در پاسخ به این نیاز که Developer های مختلف بتوانند به یک قطعه کد دسترسی داشته باشند ، تغییرات آن را مشاهده نمایند یا ورژن های مختلف آن را مدیریت نمایند و تاریخچه تغییرات ذخیره شود ، تحت عنوان پروژه ای به نام Git ایجاد شد. بعدها همین پروژه Git در غالب GitHub در اختیار عموم قرار گرفت.

شاید برایتان جالب باشد که مدل توسعه پروژه گیت هاب بر اساس مدل تجاری Software as a Software یا همان SaaS ارائه شده است.

یکی از مشکلاتی که تا قبل از ظهور گیت هاب برای تیم های برنامه نویسی وجود داشت این بود که در زمان توسعه یک کد خاص ، کار نهایی اعضای مختلف تیم با هم متناقض بود. اما با وجود این پلت فرم در هر لحظه اعضای مختلف می توانند تغییرات کد را مشاهده نمایند و بر اساس آن کار توسعه را پیگیری نمایند.

خدمات پایه GitHub برای استفاده عموم رایگان است. در این پلت فرم می توانید کدهای خود را به صورت Public  یا Private به اشتراک بگذارید. دقت داشته باشید که اگر می خواهید به صورت Private کد برنامه خود را به اشتراک بگذارید ، بایستی هزینه پرداخت نمایید.

از آن جایی که GitHub در واقع نوعی شبکه اجتماعی نیز محسوب می شود ، امکانات جالی مانند ، امکان Follow سایر کاربران ، امتیاز به کد ها ، دریافت به روزرسانی ها و گفت و گوی عمومی و خصوصی نیز در آن وجود دارد.

Session Establishment در PPP چگونه صورت می پذیرد؟

در گیت هاب سه مفهوم مهم به نام های Fork ، Pull Request و Merge وجود دارد. فورک به کپی مخزن یا Repository از یک اکانت به اکانت دیگر گفته می شود. این کار به توسعه دهندگان اجازه می دهد که بدون تغییر سورس اصلی کد ، بتوانند بر روی آن تغییرات دلخواهشان را اعمال نمایند. اگر بعد از Fork توسعه دهنده مایل باشد که تغییر انجام گرفته توسط او بر روی سورس اصلی کد نیز اعمال گردد ، می تواند یک Pull Request برای صاحب اصلی کد ارسال نماید. اگر صاحب امتیاز کد با این درخواست موافق باشد ، با عمل Merge می تواند کد را به جای نسخه اصلی بارگذاری کند و بپذیرد.

اما استفاده از GitHub در حال حاضر تنها محدود به توسعه دهندگان نرم افزار نیست. بسیاری از کمپانی هاس مشهور نظیر VMware نیز اکنون برخی از کدهای بسیار کاربردی خود را بر روی GitHub  برای استفاده عموم بارگذاری می نمایند و داکیومنت استفاده از آن را نیز در همان جا قرار داده اند. می توانید صفحه پروژه VMware Open Source را در این لینک مشاهده نمایید.

Vsphere Integrated Containers Engine

یکی از مشهورترین Repository هایی که VMware بر روی GitHub قرار داده است VIC یا vSphere Integrated Containers Engine است.

VIC Engine به استفاده کنندگان از Docker اجازه می دهد که Container های خود را تحت مدل سنتی VM-Based شرکت VMware گسترش دهند.

روش نصب و استفاده از این Container را می توانید در این لینک مطالعه نمایید.

Photon

Photon سیستم عامل اپن سورس شرکت VMware است که قابلیت Containerization سرویس های VMware را ممکن می سازد. Repository مربوط به Photon در این لینک قرار دارد. همچنین داکیومنت های مربوط به آن را می توانید در این لینک مشاهده نمایید.

کوتاه ، درباره پلسک Plesk

همان طور که احتمالا متوجه شده اید GitHub کاربردهای بسیار زیادی دارد و تنها محدود به استفاده برنامه نویس ها نیست. پس از همین امروز اکانت خود را در این پلت فرم ایجاد نمایید و از صدها قابلیت جالب GitHub بهره بگیرید. همچنین تجربه ها و نظرات خود را در قسمت نظرات همین مطلب با تک تیک در میان بگذارید.

به روزرسانی های گیت هاب 

۲۴ مارس ۲۰۲۰ : به تازگی گیت هاب با ریپازیتوری npm  ادغام شد و همچنین برای اولین بار Application موبایل گیت هاب منتشر شده است.

۱ ۱ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا