استفاده از دستور free جهت نمایش مقدار مصرف شده از حافظه در لینوکس

0

در این مقاله نگاهی به یک روش بررسی مقدار حافظه مصرف شده در سیستم عامل های لینوکس خواهیم داشت. منظور از حافظه در بیشتر داکیومنت ها مجموع RAM و Swap است. بسیار پیش می آید که لازم باشد مقدار مصرف حافظه کلی و مقدار مصرف حافظه به ازای هر پروسس را در لینوکس بررسی نماییم. برای مثال اگر شما یک وب سایت را بر روی سیستم عامل لینوکس تان میزبانی می کنید ، در صورتی که از مقدار مصرف حافظه آن اطلاع نداشته باشید ، ممکن است Memory پر شود و همین موضوع باعث کندی شدید وب سایت گردد.

دستور free در لینوکس

رایج ترین و راحت ترین راه بررسی وضعیت حافظه در لینوکس استفاده از دستور free است. در تصویر زیر یک مثال از نتیجه نمایش داده شده توسط این دستور با آپشن –m که جهت نمایش نتیجه بر حسب مگابایت مورد استفاده قرار می گیرد را مشاهده می کنید :

دستور free در لینوکس

همان طور که در ستون total مشاهده می نمایید ، مقدار RAM ای که در اختیار سیستم قرار دارد برابر با ۷۹۷۶ مگابایت می باشد. در انتهای این ستون مقدار Swap نیز ذکر شده است که در این مثال ۱۹۵۱ مگابایت است. در ستون used مقدار مصرف شده از کل حافظه نشان داده شده است. در این مثال ۶۴۵۹ مگابایت از RAM اشغال شده است. به دلیل اینکه RAM همچنان فضای خالی دارد ، بنابراین مقدار مصرف شده از فضای Swap برابر صفر است.

واضح است که در ستون free حاصل تفریق total از used را مشاهده می کنید.

همان طور که می دانید سیستم عامل لینوکس جهت بهره وری بیش تر Cache و بافر استفاده می کند. خوشبختانه در خروجی دستور free –m مقدار این موارد نیز به روشنی نمایش داده می شود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.