تهیه بکاپ از دیتابیس MySQL در XAMPP نسخه های قدیمی به منظور به روزرسانی به نسخه های برپایه MariaDB

0

در مقاله قبل از این سری آموزشی به شما گفتیم که چرا نباید بدون برنامه ریزی قبلی XAMPP نصب شده در سیستم عامل ویندوزتان را به روزرسانی کنید و توضیح دادیم که به چه علت نیاز است که از پایگاه داده قبل از به روزرسانی به جای روش مرسوم Copy & Paste ، پشتیبان تهیه نماییم. در این مقاله روش پشتیبان گیری از دیتابیس را به صورت گام به گام شرح خواهیم داد.

تهیه بکاپ از دیتابیس MySQL در XAMPP نسخه های قدیمی به منظور به روزرسانی به نسخه های برپایه MariaDB

ابتدا کنترل پنل XAMPP را با دسترسی کاربر Administrator اجرا کنید :

تهیه بکاپ از دیتابیس های XAMPP در ویندوز

بر روی Shell کلیک کنید.

دستور زیر را مانند تصویر اجرا نمایید :

mysqldump –u root –p –all- database > all-db-dump.sql

تهیه بکاپ از دیتابیس های XAMPP در ویندوز

همان طور که مشاهده می کنید ما برای اجرای این دستور از نام کاربری root  استفاده کرده ایم که در محیط تست با کلمه عبور P@ssw0rd که دردستور مشاهده می کنید عمل می کرده است. بر اساس نام های کاربری دیتابیس و کلمه عبور خودتان می توانید مقدار سوئیچ های –u و –p را تغییر دهید.

پس از اجرای کامند مذکور ، در دایرکتوری XAMPP ویندوز شما یک فایل با نام all-db-dump.sql ایجاد می شود که حاوی بکاپ تمام دیتایس های موجود در MySQL می باشد. حال تنها کار دیگری که باید انجام دهید این است که جهت نصب XAMPP نسخه جدید آپاچی و MySQL را در کنترل پنل زمپ غیرفعال کنید. سپس فولدر XAMPP را به یک نام دیگر ( برای مثال xampp-old ) تغییر نام دهید و آموزش آپگرید زمپ را در مقاله بعدی از این سری مطالعه کنید.

( تغییر نام فولد XAMPP به شما کمک می کند که اگر در هنگام به روزرسانی کاری را به اشتباه انجام دادید به راحتی به حالت قبل و نسخه جاری بازگردید. )

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.