CCNA Routing & Switchingسیسکو

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

از آن جایی که عنوان تمام مقاله های اینجانب در وب سایت تک تیک با وسواس و دقت زیادی انتخاب می شوند ، قبل از هر چیز مایلم توضیح کوتاهی درباره عنوان این راهنما داشته باشم. EIGRP برای IPv6 بر روی اینترفیس راه اندازی می شود. بنابراین همان طور که در عنوان این راهنما نیز ذکر شده است ، در نوشته پیش رو تمرکز اصلی بر روی نحوه پیاده سازی یا درواقع ساز و کار EIGRP بین اینترفیس های سریال در دو روتر متصل به هم می باشد. این نکته که EIGRP برای IPv6 نیاز به فعال سازی بر روی اینترفیس دارد به حدی اهمیت دارد ، که از آن به روش های مختلف و به دفعات در آزمون های CCNA ، CCNP و CCIE سوال مطرح شده است. اگرچه در بخشی از این راهنما نحوه پیکربندی EIGRP for IPv6 بر روی اینترفیس گیگابیت نیز عنوان شده است ، اما در آینده سناریو های بیش تری با تمرکز بر روی اینترفیس های Gig در وب سایت تک تیک و یا در کانال یوتیوب اینجانب منتشر خواهد شد.

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

سناریوی زیر را در نظر بگیرید :

در تصویر بالا ، آدرس های آی پی ورژن ۶ بر روی تمام روترها و کامپیوتر ها به صورت صحیح پیکربندی شده است. همچنین EIGRP برای IPv6  از قبل بر روی روتر R2 راه اندازی شده و Autonomous System آن برابر با ۱۰ است. قصد ما این است که این پروتکل را بر روی اینترفیس های روتر R1 نیز فعال کنیم. به این منظور و برای درک بهتر از شرایط سناریو ابتدا بخشی از خروجی دستور show ipv6 interface را بر روی روتر R2 به شما نمایش می دهیم :

چرا گواهینامه CCNA در تمام جهان معتبر است؟

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

مشاهده می کنید که آدرس Link-Local که با FE80 آغاز می شود و همچنین آدرس Global unicast address فعال هستند.( این آی پی ها بر روی اینترفیس گیگابیت نیز به همین منوال فعال هستند ) جهت اطلاعات بیش تر درباره پیکربندی آی پی ورژن ۶ به این مقاله مراجعه نمایید.

حال بخشی از خروجی این دستور را در روتر R1 مشاهده کنید :  ( با نمایش این آدرس ها به دنبال بیان نکته مهمی درباره رفتار EIGRP برای IPv6 هستم که در ادامه ذکر خواهد شد )

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

جهت پیکربندی EIGRP وارد وضعیت Global Configuration شوید :

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

در وضعیت Global Configuration روتر با دستور ipv6 router eigrp 10 به روتر اعلام می کنیم که قصد پیکربندی اینترفیس ها برای عضویت در Autonomous Number 10 پروتکل EIGRP را داریم. سپس به ترتیب وارد محیط پیکربندی اینترفیس های مورد نظرمان می شویم و با کامند ipv6 eigrp 10 این پروتکل مسیریابی را برای اینترفیس ها فعال می نماییم.

اما نکته مهم این است که بر اساس خروجی دستور show ipv6 interface اینترفیس های سریال متصل به هم دارای آی پی در یک ساب نت مشترک نیستند ! از این رو ، آیا انتظار می رود که در حال حاضر همسایگی EIGRP شکل گرفته باشد یا مانند رفتاری که در IPv4 شاهد آن بودیم ، چنین چیزی امکان پذیر نیست؟! برای پاسخ به این سوال خروجی دستور show ipv6 eigrp neighbors را در ادامه بررسی می کنیم :

راه اندازی EIGRP برای IPv6 در اینترفیس سریال روترهای سیسکو

علی رغم اینکه آدرس های آی پی در یک ساب نت نبودند ، اما همسایگی شکل گرفته است. این یکی از تفاوت های اصلی EIGRP با EIGRP for IPv6 است. دلیل چنین عملکردی نیز استفاده از آدرس Link-Local برای ایجاد همسایگی به جای آدرس Global Unicast می باشد. در سناریوهای آینده تک تیک ، اطلاعات بیش تری درباره پروتکل EIGRP برای IPv6 را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. بنابراین فراموش نکنید که کانال تک تیک را در تلگرام دنبال نمایید. همچنین جهت دسترسی رایگان به صدها نمونه سوال اصلی CCNA و CCNP می توانید به کانال تلگرام WearebiTs مراجعه نمایید.

پیکربندی Clock Rate و پهنای باند پورت سریال در روترهای سیسکو

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

0 کامنت
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا