Hyper-V

ایجاد و پیکربندی هارد دیسک مجازی در Hyper-V

برای ایجاد یک هارد دیسک مجازی کافیست در کنسول مدیریتی Hyper-V Manager بر روی سرور خود کلیک راست و از منو New گزینه Hard Disk را انتخاب کنید.

virtual hard disk
در مرحله Before you Begin  توضیحات مختصری در مورد هارد دیسک مجازی داده شده است.

virtual hard disk
مرحله  Choose Disk Format باید فرمت هارد دیسک مجازی خود را انتخاب کنید که دارای ۲ فرمت می باشد.
تنها فرق این دو فرمت این می باشد که فرمت VHDX بروز شده فرمت VHD هست و با رفع محدودیت ظرفیت که در VHD یک فایل می توانست حداکثر ۲ ترا بایت ظرفیت داشته باشد اما در VHDX یک فایل می تواند ۶۴ ترا بایت ظرفیت داشته باشد ، از طرفی در VHDX یک مکانیزم جلوگیری از خراب شدن فایل هم اضافه شده، بعلاوه ویژگی جدیدی به نام Differencing Disks هم اضافه شده است، و در آخر اینکه فرمت VHDX سیستم عامل های قبل از ویندوز ۸ را پشتیبانی نمی کند.

virtual hard disk

مرحله Choose Disk Type باید نوع هارد دیسک مجازی خود را انتخاب کنید.

  • حالت Fixed Size بصورت یکجا به فایل VHD تخصیص داده می شود و از عملکرد بهتری برخوردار می باشد، و برای برنامه های کاربردی در سطوح بالا (مانند برنامه SQL Server و…)  از فعالیت دیسک در حال اجرا توصیه می شود.
  • حالت Dynamic expanding با انتخاب این گزینه سایزی را که مشخص می کنید به صورت یکجا به فایل VHD یا VHDX اختصاص داده نمی شود ، یعنی فایل VHD مربوط به ماشین مجازی مطابق با اضافه شدن دیتا به آن رشد خواهد کرد تا با آن سایزی که تعیین کردید برسد.
  • حالت Differencing می توانید مسیر مربوط به VHD جدید را در داخل یک VHD از قبل ایجاد شده انتخاب نمایید، با انتخاب این گزینه مسیری که برای VHD جدید تعیین می کنید می بایست مربوط به VHD باشد که قبلا ایجاد شده است قابلیت VHD های تو در تو محسوب می شود.
استخراج فایل های درون یک System Image با استفاده از Disk Management

نکته: نباید ظرفیت VHD جدید از VHD از پیش ساخته شده که به عنوان Location در نظر گرفته می شود بیشتر باشد.

virtual hard disk

مرحله Specify Name and Location در کادر Name  می توانید یک نام وارد کنید و در قسمت Location  می توانید مسیر ذخیره فایل VHD را تغییر دهید.

virtual hard disk

مرحله Configure Disk  دارای ۳ گزینه می باشد:

  • Create a new blank virtual hard disk می توانید یک فایل هارد دیسک مجازی با حجم مشخصی که وارد می کنید بسازید.
  • Copy the contents of the specified physical disk کپی از محتویات هارد دیسک فیزیکی تهیه می گردد و در داخل هارد مجازی VHD قرار می گیرد، در این کپی فقط اطلاعات و محتویات پارتیشن در VHD کپی تهیه می گردد، همین طور کپی فقط از Data موجود در پارتیشن انجام می شود و از هارد دیسک که بر روی آن سیستم عامل نصب است پشتیبانی نمی کند.
  • Copy the contents of the specified virtual hard disk یا یک هارد دیسک بر اساس محتوای اطلاعات ذخیره شده در یک دیسک مجازی ایجاد کنید ، و سپس هارد دیسک مجازی ای را که میخواهید اطلاعات آن بر روی هارد دیسک مجازی جدید منتقل شود را انتخاب کنید.

virtual hard disk
مرحله Summery گزارشی از پیکر بندی های که در مراحل قبل انجام دادید را نمایش می دهد.
بر روی finish کلیک کنید تا هارد دیسک مجازی ساخته شود.

virtual hard disk

اتصال هارد دیسک مجازی به ماشین مجازی

اما اگر بخواهید از هارد دیسک مجازی که ایجاد کردید در ماشین مجازی استفاده کنید، کافیست بر روی ماشین مجازی مورد نظر کلیک راست و گزینه Setting را انتخاب کنید و از قسمت IDE Controller 0 گزینه Hard disk را انتخاب کنید و بر روی Add کلیک کنید، حالا بر روی گزینه Browse کلیک و مسیر فایل هارد دیسک مجازی جدید را مشخص کنید.

آموزش دیسک Differencing در Hyper-V 

Virtual hard disk

اما اگر بخواهید تغییراتی در هارد دیسک مجازی اعم از تغییر سایز، فشرده سازی، تغییر فرمت و … دهید کافیست گزینه Edit را انتخاب نمایید.

virtual hard disk

مرحله Before You Begin توضیحات مختصری در مورد امکاناتی که این ویزارد در اختیار شما قرار می دهد را نمایش می دهد.

Virtual hard disk

مرحله Location Disk مسیر فایل هارد دیسک مجازی را نمایش می دهد.

مرحله Choose Action که مهم ترین مرحله می باشد، در این مرحله باید مشخص کنید چه عملی را قصد دارید در هارد دیسک مجازی انجام دهید.

  • Compact این گزینه باعث فشرده سازی فایل ها در هارد دیسک مجازی می شود و اینکه حجم کمتری را اشغال می کنند.
  • Convert با استفاده از این گزینه می توانید فرمت فایل هارد دیسک مجازی را تغییر دهید یعنی اگر فرمت فایل VHDX بود می توانید به VHD تبدیل کنید یا بالعکس، یا اینکه از حالت Dynamic به حالت Fixed size تبدیل کنید یا بالعکس
  • Expand می توانید حجم هارد دیسک مجازی را افزایش دهید.

مرحله Summary خلاصه از انجام پیکربندی شما نمایش می دهد.


اما اگر بخواهید هارد دیسک مجازی که به ماشین مجازی اضافه کردید را حذف کنید کافیست گزینه Remove انتخاب کنید.

Virtual hard disk

 

۰ ۰ رای دادن
رای دادن به مقاله
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین نظرات با تعداد رای بالا
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
علی
علی
6 سال پیش

خیلی خیلی ممنونم

دکمه بازگشت به بالا