Adobe Connectتکنولوژیشبکه و ارتباطاتنرم افزار های تخصصی

استفاده ادوبی کانکت از پهنای باند چه قدر است؟ ( فقط تماس تصویری )

یکی از پرسش های متدوال در زمان تصمیم برای راه اندازی ادوبی کانکت این است که این راه حل ، چه مقدار از پهنای باند شبکه ما را مصرف می کند؟ و اصولا چه پهنای باندی را باید برای آن در نظر بگیریم؟

در این راهنما با فرض اینکه کلاینت ها از HTML5 برای اتصال به سرور کانکت بهره می برند و همچنین با فرض راه اندازی Adobe Connect 10.5 چند مورد را به عنوان Case Study بررسی خواهیم کرد.

اگر همچنان از نسخه ۹.۵ استفاده می کنید می توانید به این داکیومنت در وب سایت رسمی Adobe Connect مراجعه نمایید.

تخمین پهنای باند مورد نیاز لایو در ادوبی کانکت ۱۰.۵

در Meeting Room و تحت منوی Meeting گزینه Preferences و سپس Video امکانی برای تعیین کیفیت متناسب با پهنای باند وجود دارد. برای مثال اگر آن را در قسمت Video Quality بر روی HD قرار دهید ، بهترین کیفیت تصویر ، اما به تبع آن بیش ترین مصرف پهنای باند را خواهید داشت :

کیفیت تصویر در ادوبی کانکت
کیفیت تصویر در تماس تصویری

همین مورد برای تعیین کیفیت به اشتراک گذاری صفحه نمایش نیز وجود دارد :

Meeting > Preferences > Screen

کیفیت صفحه نمایش در ادوبی کانکت
کیفیت صفحه نمایش در ادوبی کانکت

مهندس  Frank DeRienzo از شرکت ادوبی با بررسی حالت های مختلف دو امکان نام برده تحلیل زیر را از مقدار مصرف پهنای باند ارائه می دهد :

در صورت قرار دادن Video Camera Pod بر روی کم ترین کیفیت تصویر و مطابق با بررسی های ایشان در یک محیط ایزوله توسط وایرشارک ، مشاهده شده است که مصرف پهنای باند در این حالت ۵۱ کیلوبیت بر ثانیه بوده است.

دقت داشته باشید که نشان گر پهنای باند در صفحه Adobe Connect Meeting ورژن ۱۰.۵ دقت مناسبی به دلیل تغییر الگوریتم آن از نسخه ۱۰ به بعد ندارد. در نتیجه نتیجه حاصل شده در وایرشارک قابل اعتماد تر بوده است.

برای مثال در همین حالت نشان گر مذکور مصرف پهنای باند را ۴۰ کیلوبیت بر ثانیه نشان می دهد که ۱۱ کیلوبیت از مقدار واقعی کم تر است. البته اطلاعات کامل در خصوص الگوریتم آن در وب سایت ادوبی کانکت موجود است و دلیل این تفاوت ذکر شده است.

هر چند که میزان پهنای باند دانلود در کلاینت های همین میتینگ برای دریافت تصویر با عدد نشان داده شده در ادوبی کانکت هم خوانی بیش تری داشت و حدود ۴۲ کیلوبیت بر ثانیه بود. ( میزان پهنای باند مورد نیاز کلاینت ها همیشه کم تر است )

حال اگر کیفیت تصویر Video Camera Pod را استاندارد یا مدیوم در تعیین نماییم چه اتفاقی می افتد؟

در این حالت پهنای باند مصرفی توسط کلاینت ها بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ کیلوبیت در ثانیه متغیر خواهد بود. که البته “کران” آن بین حالت مدیوم و استاندارد حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلوبیت در ثانیه متغیر است.

در حالت High Quality مصرف پهنای باند کاربران و سرور بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ مگابیت در ثانیه خواهد بود.

همچنین در صورت فعال سازی کیفیت تصویر HD میزان مصرف پهنای باند به ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگابیت در ثانیه برای سرور و کلاینت ها خواهد رسید.

اما سوالی که برای همه کاربران وجود دارد این است که اگر تعداد تصاویر هم زمان در میتینگ افزایش پیدا کنند ، مصرف پهنای باند افزایش خواهد یافت؟ متاسفانه پاسخ مثبت است.

برای مثال اگر با کم ترین کیفیت ممکن ، نیاز به مشاهده تصویر ۶ نفر در میتینگ وجود داشته باشد ، با در نظر گرفتن اینکه همه ویژگی های دیگر نظیر Screen Sharing ، چت و … غیر غعال باشند ، در نتیجه در داخل شبکه پهنای باندی به مقدار ۱.۸ مگابیت در ثانیه در داخل شبکه داخلی اشغال خواهد شد. چرا ؟ مگر در کل ۶ تصویر جا به جا نمی شود؟ خیر! ۶ تصویر بین ۶ نفر شرکت کننده در میتینگ ( شامل هاست ) جا به جا می شود ( تصویر هر کس نیاز است که از سمت خودش ارسال شود ) در نتیجه ۶ ضرب در ۶ مساوی ۳۶ خواهد بود که با در نظر گرفتن ۵۰ کیلوبیت بر ثانیه مورد نیاز برای پایین ترین کیفیت تصویر برابر با ۳۶ ضرب در ۵۰ است.

ویدیو جامع رفع مشکلات صدا در ادوبی کانکت

۲ ۱ رای دادن
رای دادن به مقاله
برچسب ها

نوید داریا

Experienced IT Specialist with a demonstrated history of working in the information technology and services industry. Skilled in VMware ESX, Domain Name System (DNS), DHCP, VoIP, Veeam Backup Solutions, Adobe Connect, Servers, and Data Center. Strong operations professional graduated from Amirkabir University of Applied Sciences and Technology. Now I am studying Informatics at Vienna University

نوشته های مشابه

اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
2 کامنت
جدیدترین
قدیمی ترین نظرات با تعداد رای بالا
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
ناشناس
ناشناس
1 ماه پیش

ممنون خیلی مزخرف بود

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن