Reverse Incremental Backup در Veeam Backup and Replication

2

یکی از انواع متودهای بکاپ در نرم افزار Veeam Backup and Replication نوع Reverse Incremental Backup است. همان طور که می دانید کلمه Reverse به معنای معکوس یا بازگشتی می باشد.

Reverse Incremental Backup در Veeam Backup and Replication

در تعریف ساده ، یک زنجیره بکاپ در این متود شامل یک فایل با پسوند VBK است که آخرین Full Backup تهیه شده می باشد و همچنین تعدادی فایل های بازگشتی با پسوند VRB که متعلق به بکاپ های قبل از فایل VBK هستند. تعداد فایل های VRB را Retention Policy شما تعیین می نماید. اگرچه گاهی ممکن است به دلیل وجود برخی مشکلات در زیرساخت شبکه سازمان شما ، مانند دلایلی که در KB شماره ۱۹۹۰ شرکت Veeam ذکر شده است.
تعداد این فایل ها بیش تر از تعداد تعیین شده در Retention Policy باشد!
البته لازم به ذکر است چنین مشکلی در این متود از بکاپ نادر است و این ایراد بیش تر در Traditional Forward Incremental دیده می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره سایر متود های بکاپ به این مقاله مراجعه نمایید.
اما باز گردیم به Reverse Incremental Backup و در ابتدا نگاهی داشته باشیم که در این نوع از بکاپ دقیقا چه اتفاقی می افتد و چرا Recovery در آن به آخرین Full Backup سریع است؟
۱ – در طول اولین جاب بکاپ ، نرم افزار یک Full Backup در Repository شما ایجاد می کند.
۲ – در Job های بعدی تنها دیتا بلاک هایی از ماشین مجازی که از لحظه ایجاد Full Backup تغییر کرده اند پشتیبان گرفته می شوند. سپس در این فایل به Full Backup موجود تزریق می شود تا Full Backup به روزترین فایل پشتیبان موجود باشد. اما در اینجا Data Block هایی که به جای آن ها تغییرات جدید جایگزین شده است ، دور ریخته نمی شوند !!! بلکه به صورت یک فایل دیگر قبل از فایل فول بکاپ ذخیره می شوند! بنابراین علاوه بر اینکه در هز زمان بازگشت به آخرین Full Backup ممکن خواهد بود ، امکان ایجاد دوباره یک Restore Point شامل دیتا بلاک هایی که از فایل اصلی حذف شده اند نیز وجود خواهد داشت!
۳ – در آخرین مرحله Retention Policy بررسی می گردد و در صورت نیاز قدیمی ترین فایل Reverse حذف می گردد.
در تصویر زیر این زنجیره نمایش داده شده است :

همچنین جهت استفاده از این متود بکاپ ، کافی ست که پنجره Advnaced در مرحله Storage ایجاد Backup Job مانند تصویر زیر باشد :

بکاپ افزایشی بازگشتی در وییم

جهت مطالعه بیشتر درباره اصول کلی ایجاد Backup Job در Veeam Backup and Replication می توانید به این مقاله مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
2 نظرات
  1. Alireza می گوید

    به علت مکانیزمی که در این نوع بکاپ وجود دارد Load بیشتری بر روی دستگاه های ذخیره ساز مربوط به بکاپ (Backup Repository)اعمال می شود(به علت read و write بیشتر ) که باید حتما در نظر گرفته شود.

    1. نوید داریا می گوید

      ممنون از توجه شما. بله کاملا حق با شماست. بار IOPS این نوع بکاپ سه برابر حالت عادی است و باید به Performance دستگاه ذخیره سازی توجه شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.